V posledních letech jsme si zvykli na velice nízké úrokové sazby. Tato skutečnost přeje úvěrům, díky čemuž roste trh s realitami. Nikdy nebylo jednodušší vzít si hypotéku na vlastní bydlení. Na druhou stranu jsou na tom bití ti, kteří mají úspory. Tyto finance je totiž velice těžké nějakým způsobem zhodnotit (alespoň na hranici inflace, i když i ta je nízká). Skoro by se s nadsázkou dalo říct, že "je lepší peníze dlužit než mít". Ale to je opravdu jen nadsázka. Jak tedy můžete se svými úsporami naložit?
Finanční (a další) trhy nabízejí v zásadě tyto možnosti:
· uložit peníze na běžném účtu,
· uložit peníze na spořícím účtu,
· uložit peníze na termínovaném vkladu,
· vložit peníze do fondů finančního trhu,
· investovat do komodit (zlato, diamanty, umění, nemovitosti, …).
Pohotovostní rezerva
Běžný účet uvádíme snad jen pro pořádek, protože je jasné, že zde se peníze nezúročí. Banky již nenabízejí úroky z kladného zůstatku a navíc některé banky stále ještě strhávají poplatky za vedení účtu. Spořící účty již nabízejí jakési zhodnocení, ale stále pod hladinou inflace. Většina spořících účtů nabízí zhodnocení hluboko pod jedním procentem, výjimkou jsou snad jen začínající produkty, které nabízejí vyšší úrok krátkodobě za účelem nalákání klientů.
Na běžných a spořících účtech se tedy vyplatí mít peníze pro běžnou spotřebu a pohotovostní rezervu pro případ nečekané (nebo v blízké době plánované) investice. Oprava auta nebo domácích spotřebičů nás většinou překvapí, když je to nejméně vhodné, a proto je lepší mít peníze po ruce.
Střednědobé a dlouhodobé investice
Pokud víte, že máte volné finance, které nebudete delší dobu potřebovat, je vhodnější uložit je dlouhodobě. Nejméně rizikové jsou tzv. termínované vklady, opět ale nabízejí jen o něco málo vyšší zhodnocení než spořící účty v závislosti na délce termínovaného vkladu. Nezapomeňte ale, že pokud budete peníze potřebovat dříve a vklad vyberete před uplynutím určené doby, banka si většinou účtuje sankce.
Rizikovější ale potenciálně ziskovější jsou podílové fondy. Můžete si vybrat z široké škály produktů podle rizikovosti, oblasti, do které fondy investují, atd. Většinou však platí, že čím rizikovější fond, tím déle by měly být peníze uložené. Mluvíme zde o horizontu 2-5 let. Finance lze samozřejmě vybrat dříve, ale s rizikem ztráty, protože podílové fondy si z každého vkladu strhávají manažerský poplatek, takže v počátečním období fond vydělává na tyto poplatky.
Investice do komodit
V případě, že máte větší množství prostředků,které nebudete potřebovat v období řekněme 10 a více let, je možné uvažovat o investicích do komodit jako jsou diamanty, zlato, nemovitosti nebo starožitnosti. V těchto oblastech však více či méně platí že byste o daných komoditách měli mít přehled nebo by Vám měl někdo odborně poradit. Aby Vaši potomci po letech nezjistili, že ten zaručeně pravý obraz je ve skutečnosti jen padělek.