Těžba kryptoměny je ve skutečnosti především potvrzováním probíhajících transakcí v dané měně. Celé to funguje tak, že platba virtuálními měnami je decentralizovaná, což je základní kámen svobody a anonymity takových transakcí. Ovšem u plateb, které probíhají přímo mezi uživateli bez jakéhokoli prostředníka je potřeba vyřešit jeden základní problém, a tím je potvrzování probíhajících transakcí. A právě to je příležitost pro takzvané minery neboli těžaře kryptoměny. Za potvrzování probíhajících transakcí a jejich zařazování do blockchainu, tedy řetězce proběhlých transakcí, totiž získávají odměnu v podobě této konkrétní virtuální měny, v jejímž světě se pohybují.
A díky takové motivaci těžařů je rychlost probíhajících transakcí v kryptoměnách nesrovnatelně vyšší než v případě klasických peněz. Navíc jsou takové transakce neodvolatelné, takže pokud se vám již někdy stalo, že banka vaši transakci zamítla, tak u virtuální měny vám nic podobného nehrozí. Transakce probíhají rychle, anonymně, nelze je stornovat, nelze je nijak ovládat, a zároveň jsou maximálně transparentní.
Bez odpovídajícího vybavení se neobejdete
A co konkrétně k takovému ověřování transakcí neboli miningu budete potřebovat? To záleží na tom, na jaký druh kryptoměny se vrhnete. Pokud půjde o nejznámější a nejvíce rozšířený bitcoin, budete muset počítat s poměrně vysokou investicí. Ověřování transakcí je ve skutečnosti počítáním složitých algoritmů. Těžaři k ověřování transakcí poskytují výkon svého těžebního zařízení. To je sestaveno tak, aby v co nejkratším čase dokázalo takové algoritmy zvládnout. Těžba bitcoinů je ovšem extrémně náročná na takový výkon, a proto se u ní neobejdete bez speciálního těžebního zařízení, asic mineru
. Pokud byste však chtěli ušetřit, zvolte si takový typ kryptoměny, u které si vystačíte s několika výkonnými grafickými kartami zapojenými v tzv. rigu.