Stěhování je procedura, kterou očekáváme s rozporuplnými pocity. Na jedné misce vah možná zvědavost a touha prožít kus života zas někde jinde, na té druhé obavy z průběhu celé akce. Je totiž známo, že se při tomto procesu vždy něco poškodí, ulomí, rozbije, na druhou stranu se při balení věcí a třídění třeba zbavíte nepotřebného haraburdí.
Změnu bydliště vždy lépe snáší mladé rodiny nebo svobodní lidé, jejichž závazky a kořeny neprorostly příliš do hloubky. Lidé dobrodružné povahy dokonce tento způsob vítají pro určité zpestření, podobně jako ti, co si jen tak z plezíru dvakrát do roka kompletně přemístí v bytě nábytek.
Vyplatí se stěhovat svépomocí
Cokoli děláte svépomocí, je to vždy spojeno s určitými riziky, ale zároveň s jistotou, že vše proběhne podle vašeho očekávání. Ze všeho nejdůležitější je příprava a důkladný plán, i s rezervním řešením. U stěhování to platí dvojnásob, zvláště tehdy, je-li do celé akce zapojeno více lidí. Po organizační stránce to však nebývá problém, podmínkou je pouze výborný zdravotní stav, zvláště u těžších kusů nábytku.
Dnes je navíc řada nábytku rozebíratelná a těžšími kusy bývají pouze ledničky, mrazáky, myčky nádobí a pračky. Tam pomohou podpůrné prostředky jako rudl, stěhovací lišty, popruhy. Ale především větší vůz. V dostatečném předstihu, nejlépe alespoň 14 dnů předem, kontaktujete půjčovnu dodávek, domluvíte termín a podmínky a máte vystaráno. Větší kusy vystěhujete během jednoho dne a případné drobnosti už odvozíte vlastním osobním vozem. Vypůjčení vozu, který častokrát vídáme ve spojení s přepravními firmami, je pro akce tohoto typu dostačující a finančně přijatelné. Rozhodně levnější, než zaměstnat partu profesionálů. Zapůjčení dodávky se rentuje zvláště u delších vzdáleností, kdy si stěhovací firmy účtují sazby za ujeté kilometry, zatímco u vypůjčeného vozu platíte pak pouze palivo.