Životnost je jedním ze zásadních hledisek při rozhodování, jaký zvolit typ nábytku a podlahové krytiny.
Extrémně dlouhá životnost
Z podlahových krytin jsou z hlediska životnosti jednoznačně nejvýhodnější právě podlahové palubky RH obchod. Stává se, že své majitele i přežijí. Budete-li je porovnávat s ostatními typy podlahových krytin, dojdete k zajímavému závěru:
Keramická dlažba je prakticky bezúdržbová (kromě občasné renovace spár), ale jestliže vám na ni upadne těžší předmět, můžete ji nenávratně poškodit a výměna prasklé dlaždice již většinou bývá „vidět“.
Laminát by vás také „přežil“ za předpokladu, že se nesetká s vodou. Zapomeňte tedy na plovoucí podlahu v kuchyni nebo v koupelně, delší působení vody způsobí prohnutí jednotlivých desek a nevzhledné rozšíření spojů do takové míry, že to vyžaduje kompletní výměnu. Zároveň je na nich vidět každá rýha, kterou nelze opravit.
O životnosti koberců není třeba dlouze polemizovat, ty se vám za několik let „vyšlapou“ a musíte koupit nové.
A dřevěné palubky? Ty snadno i při značném poškození zrenovujete broušením a nátěrem a snesou i nešetrné zacházení nebo kontakt s vodou, zvláště u povrchů opatřených epoxidovým lakem.
Dřevo není plast
Výhodou laminátových plovoucích podlah je jejich tvarová i rozměrová stabilita. Laminát totiž vlivem změny teplot a vlhkosti v prostředí nepotřebuje vymezit dilatační spáry, zatímco dřevo se neustále smršťuje a natahuje. U podlahových palubek počítejte zpravidla s půl druhým centimetrem volné spáry, která musí být na každém okraji k dispozici. Můžete si vzít příklad ze starých parketových podlah, které mají tyto spáry zakryté pouze krycí lištou. Někteří lidé kritizují dřevěné podlahy kvůli výskytu plísní, ale ty se paradoxně tvoří i pod laminátovou podlahou a dokonce i v koberci. Příliš vysoká vlhkost zkrátka do bytu nepatří a bude živnou půdou pro plísně na jakémkoli materiálu.