Kontaktní gril je ve své podstatě takovým větším a výkonnějším toustovačem, ve kterém se dělají třeba zapékané tousty se sýrem. Jeho využití je široké, stejně jako materiály a dostupné typy na trhu. Co od tohoto přístroje očekávat, co umí a jaký vybrat?
Na terase nebo v kuchyni můžete vesele grilovat bez kouře, briket, otevřeného ohně a nepříjemného zápachu. Kontaktní gril poslouží k přípravě jakéhokoliv masa, sýrů nebo zeleniny, stejně tak i zapékání zmiňovaných toustů nebo panini. Nejúžasnější je ale rychlost, jakou dokáže ugrilovat třeba kuřecí steak. Za pár minutek máte hotovo.
Nepleťte si elektrický gril s tím kontaktním. Elektrický má pouze jenom jednu plochu (např. lávový kámen), stejně tak jako klasický gril. Naproti tomu kontaktní je uzavíratelný, a to véčkový nebo s horním příklopem. První zmiňovaný typ je sice levnější, ale obě desky jsou spojené, tudíž dovnitř nemůžete umístit třeba příliš vysoké maso. Volný horní příklop se výšce daného pokrmu přizpůsobí a je možného ho rozevřít do vodorovné polohy, čímž vznikne větší plocha. Připravované jídlo je pak nutné otáčet jako na klasickém grilu.
Záleží na vaší náročnosti a cenovém stropu, jaký přístroj zvolíte. Liší se nejen výše uvedenými typy, ale i svými funkcemi. Některé disponují displejem, časovačem a více nastavitelnými programy (na zeleninu, maso, ryby atd.). Kromě toho mají některé grily i misku na tuk, kam stéká šťáva a vy nemusíte hlídat, jestli všechno teče do přistavené mističky, protože nechcete mít mastnou linku nebo zem.
U většiny grilů je standardní žebrovaný povrch desek, ale existuje i povrch hladný. Ten slouží k přípravě palačinek, lívanců nebo vajíček. To není natolik zásadní jako to, jestli jdou desky vyjmout a umýt. Bez toho se stává údržba malým peklem. Velikosti desek, tedy i samotných kontaktních grilů jsou různé. Záleží jen na vás, jaký si vyberete, ale větší je vždy lepší. Nikdy nevíte, pro kolik lidí budete potřebovat připravit třeba večeři.