Pokus, kdy si člověk dá na třicet dní pauzu od všech sociálních sítí, internetu a komunikace s lidmi přes mobil, provedla před pár měsíci známá bloggerka Elisse Johansson z blogu RawAligment. Na měsíc se od věcí, které ji učinily slavnou, odřízla. Poté natočila video, ve kterém říká, že k rozhodnutí udělat tento pokus ji vedlo to, že si uvědomila, kolik lidí do jejího života může denně nahlédnout. Proto se rozhodla tuto zkoušku podstoupit. Dále říká, že za třicet dní se z ní stala naprosto jiná osobnost. Cítí se být mnohem více uvolněná, netrápí ji okolní svět a nemá neustálou potřebu držet v ruce mobil. Změnila svůj pohled na svět, během třiceti dní ji ani jednou nebolela hlava a zbavila se migrén. Měla kvalitnější spánek a ráno se cítila více odpočatá.
Žrout času a svobody
Všichni víme, že internet nám mnoho dává, avšak nikdo se nechce pozastavit nad tím, že nám také bere. Bere nám svobodu, bere nám čas. Lidé jsou schopni na internetu sdílet vše, a to jen kvůli tomu, aby jim ostatní záviděli, Zní to hrozně, ale taková je dnes doba. Věci si kupujeme ne proto, že by se nám líbily, ale abychom je následně mohli sdílet na sociální síti a chlubit se jimi.
Vyjádření psychologů
Musíme si uvědomit, že většina z nás ještě dobu bez internetu prožila. Jinak jsou na tom naše děti, které se do doby počítačů a IT techniky narodily. Neznají svět bez mobilů, tabletů a notebooků. Většina z nich si nedokáže představit, že by si měla po škole jít hrát ven. Psychologové se shodují na tom, že sociální sítě negativně ovlivňují mozek dětí. Například to, že vedle mobilu usínají, může vést v horších případech i k nádorům na mozku či insomnii. Mobil bychom tedy minimálně na celou noc měli odkládat do místnosti, ve které nespíme a nastavit na něm režim ,,v letadle“, který vypne Wi-Fi a vyhledávání mobilního signálu.