Většina z nás touží po vlastním bydlení. Ať už je Vaše představa ideálu prostorný byt ve velkém městě, domek se zahradou nebo chalupa na samotě, v dnešní době má málokdo na účtu dostatek peněz, aby si za ně pořídil vlastní byt či dům. A tak je naprostá většina lidí nucena si na bydlení vypůjčit. Vzhledem k tomu, že se jedná o nemalé peníze a dobu splácení v řádu desítek let, jde o velmi vážné rozhodnutí, které ovlivní v podstatě celý zbytek Vašeho života.
Výběr banky
Samozřejmostí je, že si nejprve zajistíte co nejvíce nabídek různých bank. Na trhu je množství hypotečních bank a stavebních spořitelen, která mají ve svém portfoliu různé produkty vhodné pro různé situace a typy klientů. A pokud nemáte čas, chuť nebo odvahu procházet množství různých nabídek, je na místě obrátit se na finančního poradce (kterého Vám ale nejlépe doporučí někdo známý podle svých kladných zkušeností).
Zdá se to samozřejmé, ale bohužel jsou stále případy lidí, kteří si na rekonstrukci bydlení vezmou spotřebitelský úvěr, který je jednou z nejdražších variant půjček.
Myslete na zadní vrátka
Každá banka si své klienty nejprve prověří. Zjišťuje příjmy, počet osob bydlících ve společné domácnosti (zejména počet vyživovaných osob), množství vlastních finančních prostředků, atd. Připadáte si jako před velkou komisí, která rozhodne o tom, jestli si můžete pořídit své vysněné bydlení. Ale pokud Vám po všem tom martiriu hypotéku nakonec schválí, ještě jednou si sedněte a zamyslete se.
Banky totiž hodnotí Váš příjem a bez dostatečného příjmu Vám půjčku neschválí, ale na druhou stranu nechávají svým klientům poměrně malé částky na přežití. A je jen na Vás zamyslet se, co bude dál. Je reálné, abyste si své příjmy udrželi? A co výdaje? Jste bezdětní? Budete mít děti?
Klesnou Vám na čas příjmy a stoupnou výdaje. Máte malé děti, které ještě tolik nepotřebují? Budete mít jednou na to, abyste jim zaplatili kroužky, tábory, školní pomůcky? Samozřejmě nemusí mít děti vše, nač si vzpomenou, ale není příjemné, když zjistíte, že jim nejste schopní koupit ani zimní boty. Máte auto? Bude třeba do něj investovat nebo časem koupit nové? A navíc, teď jsou úrokové sazby na minimech a tomu odpovídá výše splátky. Jednou však vyprší doba fixace a úrokové sazby půjdou nahoru – a tím i výše Vašich splátek.
Je tedy dobré dopředu zvážit své možnosti a buď slevit ze svých požadavků na bydlení nebo (pokud je to možné) prodloužit dobu splácení. Lidé obecně odsuzují dlouhou dobu splácení a raději vidí, že bude hypotéka splacená za 15 let než za 25. Ale v dnešní době musí banka již ze zákona umožnit mimořádné splátky, je tedy lepší nastavit si splátky nižší a dle svých možností využívat splátky mimořádné.
Přemýšlejte tedy a důkladně počítejte, ať se z Vašeho domu snů nestane dům hrůzy, který zničí zbytek Vašeho života.