Výhody čteček
Výhody čteček jsou nejspíš nezpochybnitelné. Čtečka je
lehká, pojme spoustu knih, neroztrhne se, dá se snadno otřít, a můžete si číst i ve tmě. Kromě toho, spousta čteček umí víc než jen načítat e-booky. Se čtečkou se můžete připojit k internetu, poslouchat hudbu, prohlížet si fotografie či sledovat filmy. Záleží jen na vás, kolik do přístroje chcete investovat, a zda hledáte spíše pouze čtečku či tablet. Výhodou čtečky je delší výdrž
baterie a také povrch, který více připomíná papír. Tablet má na druhou stranu nabízí širší využití, a může nahradit i laptop.
Výhody papírových knih
Přes všechny výhody čteček nedá mnoho lidí dopustit na papírové knihy. Částečně je to z důvodů sentimentálních. Pro mnoho z nás je otevření papírové knihy rituálem, se kterým se zapnutí přístroje nedá srovnat. Ke knihám se váží
příběhy, každá z nich má svůj původ, vpisujeme do nich poznámky, zanecháváme na nich stopy. To je něco, co se s e-bookovými soubory dělá poměrně obtížně. Kromě toho, některé starší knihy se digitalizace ještě nedočkaly, takže papírová kniha je v některých případech stále jedinou volbu. A protože jsme cynici, tak ano…
papírová kniha je také multifunkční. Listy romantického braku mohou rovnou suplovat kapesníky, z nudné příručky se perfektně dělají vlaštovky a na tvrdých deskách se skvěle krájí zelenina (vyzkoušeno za vás).
Nevýhody čteček
Zápory čteček jsou stejně zjevné jako jejich pozitiva. Čtečky jsou elektrické přístroje, takže jsou křehké, mohou se vybít a mají omezenou kapacitu. Kromě toho, čtečka je
investice, která se v dnešní době chytrých telefonů vyplatí opravdu spíše náruživému čtenáři. Všichni ostatní si dnes vystačí s aplikací pro chytrý telefon a mobilním přístrojem. Takže, pokud nemáte v úmyslu nahradit čtečkou klasické knihy, pak koupi ještě zvažte, protože je velké riziko, že v opačném případě se vám bude čtečka jen válet na polici.
Nevýhody papírových knih
Postavme se k tomu čelem, papírové knihy jsou zatraceně
těžké. Jeden díl Harryho Pottera může vážit i půl kila a Hra o Trůny je snad ještě těžší. Pokud s sebou táhnete ještě lahev s vodou, laptop, deštník a obří diář, tak už může být papírová kniha prostě moc. Navíc, knížky jsou křehké, a snadno se poničí. Kromě váhy je tu samozřejmě i problém se světlem, vodou, náhodným požárem a čímkoli dalším. A v neposlední řadě, čas od času se nevyhnutelně stane, že je nějaká knížka hit, který se prostě nedá sehnat. Tímto zdravím Příběh Služebnice, souborné vydání Pána Prstenů či cokoli co kdy napsal Oliver Sacks.
Co je tedy lepší?Popravdě, je to naprosto na vás.Pokud si užíváte vůni knihkupectví, šustění listů a luštění poznámek po stranách, zůstaňte u papíru. Pokud vás tyto prožitky nechávají chladnými, a naopak oceníte praktičnost a snadnou manipulaci, jděte buď do aplikace pro smartphone, nebo do čtečky.