Nedostatek řemeslníků pod drobnohledem

o ontent-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>

Spousta z nás v posledních letech zjistilo, že sehnat kvalitního řemeslníka je běh na dlouhou trať. Především instalatéři v Praze http://servisvirivychvan.cz/sluzby/instalaterske-prace/ a jiných velkých městech jsou vzácní. Zatímco před pár lety to ještě nebyl problém, dnes je to opravdu boj. A stojí nemalé peníze. Jak se stalo, že je řemeslníků najednou tak málo? Staří šli do důchodu a noví se neobjevili. Co za tím stojí?
práce s betonem
Dostupnost středoškolského vzdělání
Zatímco před několika lety na střední školy chodili pouze ti nejlepší, dnes se dostanou často už i děti, které mají na základní škole čtyřky. Systém vzdělávání se totiž časem trochu proměnil a známky ze základní školy již nejsou stěžejní. Především kvůli tomu, že známkování není zrovna objektivní. Navíc vzdělání je mnohem dostupnější, než v předchozích letech a tím pádem všichni studenti raději chodí na střední a posléze vysokou školu, než aby se hlásili na řemesla.
Učební obory
Učební obory pomalu mizí a ty co zůstávají, často nejsou úplně kvalitní. Často totiž odpovídají spíše úrovni žáků ze speciálních škol, ke specializačním pracím se nedostávají, nenaučí se práci a jen si odsedí školu a posléze se věnují na praxi jen základním činnostem. Teoretická výuka neodpovídá nárokům studijních oborů a ve výsledku je často upravena tak, aby ji prostě všichni zvládli. Po škole mnohdy končí naprosto mimo obor, protože nic neumí, učit od starších řemeslníků se jim nechce a pokud není práce placená podle jejich představ tak si raději najdou jinou, lépe placenou, i když naprosto mimo obor.
instalatérské potřeby
Nezájem o řemeslo
Málokdo z mladých, kteří jdou na učební obor, se v oboru uchytí. Je to především kvůli tomu, že o řemeslo nemají zájem s nechtějí jej dělat. Často skončí na učebním oboru, aniž by o to stáli, jenom proto, aby vůbec měli nějaký výstupní papír ze školy.