Rekreační vodácký sport má v České republice velmi hluboko zapuštěné kořeny. Vznikal již koncem 50. let minulého století jako odraz tradice zakládání turistických a tábornických osad a později, zejména na konci 70. let, jako odezva na normalizační kroky ze strany komunistického režimu. Tehdejší vzdor vůči společenskému systému dnes vystřídala touha po poznání a hlavně zážitkových dovolenkových pobytech.
Co naplat, zájezd k moři vám nemůže poskytnout tolik prožitků, jako plavba na kánoi. A navíc tam, kde je pro vodáky říční terén doslova ideální. V Česku se můžete vypravit na několik vodních toků, každý z nich má svá specifika a především nic podobného nikde jinde nelze zažít, jsme v tomto ohledu skutečně svéráznou zemí, jinde jsou řeky buď příliš prudké a divoké, anebo naopak velmi široké a fádní.
Ohře je jednou z tradičních českých řek pro vodáky
Nejnavštěvovanější řekou v Česku, po níž se plaví i zahraniční návštěvníci, je Vltava. V současné době výrazně stoupá zájem i o plavby po Berounce, Lužnici a Ohři. Každá z nich vám má co nabídnout, ale z hlediska rozmanitosti a různorodosti je v tomto směru výjimečná právě Ohře. Svižně tekoucí ploché meandry na horním toku vystřídají peřeje a hluboce zaříznutá údolí ve skalách, ohraničených jehličnatými lesy.
Oddychový den pro vodáky v Lokti
Loket může být vhodným místem pro počátek, konec, nebo přerušení plavby. Vyplatí se tu věnovat určitý čas prohlídce města, středověkého hradu a především zajímavým panoramatickým výhledům do oblasti Slavkovského lesa. Historické jádro města bylo vystavěno vysoko nad řekou, která hrad i měšťanské domy obtáčí v obloukovém úhlu téměř 360 stupňů. Vodákům je k dispozici vodácký kemp pod městem, ale proč nevyužít tamní atmosféru penzionu Loket pro nocleh mezi kamennými zdmi, které pamatují několik staletí. Vodákům také přijde vhod komfort, který v kempu rozhodně nelze očekávat – pohodlné sprchování (na rozdíl od automatů na mince) a především čisté a měkoučké lůžko, nesrovnatelné se spaním na klasické karimatce pod stanem.